Bize Ulaşın: 0 (850) 840 32 05

  • Uçuş Tazminatı Nedir?

Uçuş Tazminatı Nedir?

Özellikle günümüzde uçakta problem yaşayanlar için uçuş tazminatı nedir ve ne şekilde alınır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Uçakla yolculuk etmek isteyenlerin haklarını koruyabilmek adına oluşabilecek her türlü duruma karşı tazminat alınması mümkündür. Uçağının gecikmesi, uçağa alınmamanız veya biletinizin iptal edilmesi gibi durumlar karşısında oluşan mağduriyetimizi karşılayabilmek adına tazminat hakkınız bulunur.

Uçakta ya da uçağa binmeden önce yaşamış olduğunuz problemler için başvuru yaparak özellikle hakkınızı almanız için belirlenmiş olan kriterlere göre İşlem yapılmaktadır. Tazminatın alınabilmesi için gerekli işlemlerin yapılması gerekir. Bu nedenle özellikle bu konuda profesyonel şekilde yardım alınması kısa sürede geri dönüş elde edilmesini sağlayabilir. Yapılacak başvuru işlemlerinin ardından yaklaşık olarak iki hafta içerisinde uygun görülmesi durumunda tazminatın alınması sağlanabilir.

Uçuş Tazminatı Nasıl Alınır?

Uçak ile yolculuk yapmayı planlayanlar pek çok farklı sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Özellikle uçak şirketinin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Bu nedenle uçağı bilmeden önce yaşanacak olan problemler veya uçakta özellikle yolcuların karşılaşabileceği sorunlar karşısında tazminat alma hakkı bulunmaktadır.

Özellikle uçuş tazminatı almak isteyenler yapacakları başvuru sırasında yaşamış oldukları durumu belirterek geri dönüş alabilirler. Ayrıntılı şekilde verilecek olan bilgiler doğrultusunda hangi hava yolu ile problem yaşanmış ise hava yolunun tazminatı ödemesi sağlanmaktadır. Geriye dönük şekilde yapılacak olan incelemeler özellikle yaşanılan problemlerin belirlenmesini ve oluşan problemler doğrultusunda kişilerin tazminat ile haklarını almaları sağlanabilir.

Uçuş Tazminatı Başvurusu

Uçuş sırasında yaşamış olduğunuz problemler için hakkınızı almak istediğinizde uçuş tazminatı başvurusu ile taleplerinizi iletebilirsiniz. İnternet üzerinden yapılacak olan başvuru işlemleri sayesinde özellikle yolcular yaşamış oldukları duruma karşı zararlarını karşılamak adına tazminat alabilirler. Devamlı olarak uçak ile yolculuk yapmakta olanlar zaman zaman farklı problemlerle karşı karşıya kalabilirler.

Uçağın rötar yapması, aktarma sırasında uçağın kaçırılması, uçağa kabul edilmemek gibi durumlar karşısında tazminat alınabiliyor. Gerekçelerin gösterilmesi ve yapılacak olan kontrollerin ardından özellikle belirtilen durumun yaşanmış olması tazminatın alınması için etkili olmaktadır. Her yolcu aynı şekilde yaşamış olduğu durum karşısında havayolu şirketlerinden tazminat talep edebilir.

Uçuş Tazminatı Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

Uçuş sırasında gecikme olması veya biletinizin iptal olması gibi durumlar karşısında özellikle karşılaşacağınız mağduriyet nedeniyle tazminat almalı söz konusu olmaktadır. Her hava yolu yolcularını güvenli bir şekilde ulaştırabilmek için dikkat etmesi gereken koşullara uygun şekilde hizmet vermektedir. Aksi durumda özellikle yolcuların karşılaşacağı durumlar karşısında belirlenmiş olan koşullara uygun şekilde tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Uçuş öncesinde veya sonrasında karşılaştığınız problemler için uçuş tazminatı nasıl alınır? Sorusunun cevabını almanız gerekir. 6 yıllık geçmişe bakılarak yapılacak olan kontroller sayesinde 6 yıl boyunca yaşamış olduğunuz problemler için tazminat almaya hakkınız bulunmaktadır. İsteyen her yolcu yaşamış olduğu problem karşısında yapacağı başvuru sayesinde tazminat almaya hak kazanabilir.