Bize Ulaşın: 0 (850) 840 32 05

  • Uçuş İptali Durumunda Yolcu Hakkı Nedir?

Uçuş İptali Durumunda Yolcu Hakkı Nedir?

Uçuş iptali, havayolu yolculuğunda yaşanan olumsuz durumlar arasında. Yolcunun hakkını araması mümkün.

Yaşanan olumsuz durumda Avrupa Birliği Tüzükleri ve SHGM tarafından belirlenmiş yolcu hakları dahilinde, havayolu şirketinin yolcuya karşı sorumluluklarını yerine getirmesi talep edilecektir. Uçuş iptali yolcu hakları kapsamında gereken titiz bir şeklide uygulanacaktır. Yasal haklarınızı talep ederek, yaşanan durumun olumsuzluğundan kurtulabilirsiniz.

Havayolu Şirketinin Uçuş İptal Hakkı

İlk olarak bilmeniz gereken, havayolu şirketlerinin uçuş iptal hakkının olduğudur. Uçuş tarihinden 14 gün öncesinde, firmaların yolcuyu bilgilendirmek suretiyle uçuşu iptal etmesi söz konusu olabilir. Ancak uçuşun 14 günden az bir süre kala iptalinin olması, yolcunun bu anlamda hakkını arayabileceği bir durumdur. Böyle bir durumda ortaya çıkan, yolcunun tazminat hakkının olmasıdır.

Son 3 yılda yapılan tüm uçuşlar için yolcu hak sahibidir.

Uçuş İptali / Tarih Değişikliği

Uçuşun iptal edilmesi durumunda havayollarının yükümlülükleri olacak. Bunların yerine getirilmemesi durumunda ise uçuş iptali yolculuk hakkı ortaya çıkıyor. Kişilerin doğru bir hukuki bilgilendirme ile yaşanan bu durumun avantaja dönüşmesi için gereken yapılacaktır.

  • Uçuş iptali hakkında bilgi verme yükümlülüğü
  • Bilet bedelinin iadesi yükümlülüğü
  • Uçak biletinin ücreti iadesi yükümlülüğü
  • Ücretsiz hizmet verme yükümü
  • Tazminat ödeme yükümlülüğü

Elbette yaşanan durumunda kaç saat gecikme olması ile alakalı olduğunu da bilmelisiniz. Kişinin nasıl bir dava açması gerektiği, durumun kriterlerine göre değişecektir. Bu anlamda profesyonel hizmet almak, durumun avantaja dönüşmesi için şarttır. Çok büyük şirketlere açılan davaların kazanılması için durumun iyi analiz edilmesi ve iyi sunulması şarttır. Uçuş iptali davası kapsamında, bilgiler edinerek, en iyi sonucu alacak şekilde hareket etmek avantaj sağlayacaktır. Bu anlamda bilgi almanız sağlanır.