Bize Ulaşın: 0 (850) 840 32 05

  • Havayolu Ulaşım Sorunlarında Haklı Olduğunuz Durumlar

Havayolu Ulaşım Sorunlarında Haklı Olduğunuz Durumlar

Havayolu ulaşım şirketleri son derece büyük şirketlerdir. Peki, haklı olduğunuz durumlarda hakkınızı nasıl alırsınız?

Genel olarak şirketlerin büyük olması, kurumsal olması gibi durumlar hakkınızı nasıl alırsınız sorusu karşısında olumsuzluğa neden olabiliyor. Ancak, bilmeniz gereken haklı olduğunuz durumlarda stratejik ve doğru adımlar izleyerek hakkınızı alabileceğiniz yönündedir. Yaşanan sorunda haklı olduğunuzu biliyor, düşünüyorsanız direkt olarak hukuki olarak işlemleri başlatın. Genel olarak bu davalarda bireysel olarak yol izlemek yerine, siz de kurumsal olarak hareket ederseniz, son derece avantajlı olursunuz.

Over - Booking

Haklı olduğunuz durumlar arasında over – booking var. Peki, nedir? Uçak yolculuğunuz için biletinizi aldınız. Uçak saatinde havaalanında oldunuz ve ilgili prosedürleri de yerine getirdiniz. Sonuç ise sizden kaynaklı olmayan sebep ile uçamıyor olmanız. Bunun nedeni yaşanan durumda çok bilet satışı sebebi ile uçak kapasitesinin dolmasıdır. Yaşanan bu olay, elbette yolcunun mağdur olmasına neden olduğundan tazminat davası açılarak olayın avantaja çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Hem sizin için avantajlı olacak bu durum hem de direkt olarak şirkete karşı da yasal şekilde güçlü duracağınız bir durum. Uçuşa kabul edilmeme durumunda siz haklıysanız, hakkınızı hukuki olarak aramanız son derece avantajlı olacaktır.

Rötar

Sizin haklı olduğunuz olumsuz durumlar arasında rötar var. Yaşanan bu durum direkt olarak sizin için bir kâra dönüşebilir. Bireysel olarak değil de kurumsal olarak, siz de bu anlamda bilinçli bir şekilde ilerlerseniz hakkınızı alabilirsiniz. Hakkınızı almak için sunulan yöntemleri değerlendirin. Hem hızlı hem de güvenli bir şeklide açılacak olan davaların sonunda, son derece avantajlı bir şekilde hizmetten faydalanmanız mümkün. Uçak rötarı davası ile hakkınızı alabilirsiniz. Detaylar duruma göre şekillenecektir.